20 czerwca w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie odbyło się kolejne spotkanie stypendystów Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Tego rodzaju spotkania organizowane są dwa razy w roku – jesienią oraz pod koniec roku szkolnego – i stanowią okazję do wspólnej modlitwy, integracji oraz pogłębiania formacji duchowej.
W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło blisko stu stypendystów wraz z rodzicami i rodzeństwem. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył ks. bp Stanisław Salaterski, przewodniczący Rady Fundacji. W homilii przypomniał, że to właśnie patron Fundacji, abp Jerzy Ablewicz doprowadził do wyniesienia na ołtarze patronki tego miejsca. Ksiądz biskup Stanisław zachęcał także młodych do rozwijania otrzymanych talentów, wytrwałości w nauce oraz budowania życia na fundamencie wiary. Dał młodym przykład bł. Karoliny, osoby zaangażowanej w życie parafii, rozmodlonej i uczynnej, która także rozwijała się intelektualnie. Pochodziła z wielodzietnej rodziny, która żyła skromnie. Jak zaznaczył Ksiądz Biskup, gdyby żyła dziś byłaby z pewnością stypendystką Fundacji Ablewicza.
Pod koniec Mszy Świętej, stypendyści, którzy ukończyli szkołę średnią otrzymali listy gratulacyjne z rąk Księdza Biskupa.
Po Eucharystii uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia sanktuarium oraz wysłuchania opowieści o życiu i świadectwie bł. Karolina Kózkówna. W atmosferze modlitwy przeszli również obok sarkofagu błogosławionej, powierzając jej swoje intencje oraz dziękując za otrzymane łaski.
Podczas modlitwy przy sarkofagu bł. Karoliny uczestnicy spotkania usłyszeli świadectwo małżonków z Diecezja Siedlecka, którzy opowiedzieli o uzdrowieniu swojej córki, wyproszonym – jak podkreślali – za przyczyną bł. Karoliny. Ich poruszające świadectwo stało się dla uczestników okazją do refleksji nad mocą modlitwy i wstawiennictwem błogosławionych.
W sanktuarium odbył się także koncert Wiktora Sowy, ucznia klasy VII Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach Tuchowskich, przy akompaniamencie Pauliny Kloch z Pracowni Głosu z Burzyna. Solista wykonał pieśń „Lilia Skrwawiona” autorstwa Aleksandra Łątki i Szymona Dynarowicza.
Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem przy grillu, który sprzyjał rozmowom i integracji uczestników. Wielu stypendystów wraz z rodzinami skorzystało także z możliwości indywidualnego nawiedzenia rodzinnego domu bł. Karoliny oraz miejsca jej męczeńskiej śmierci.
Podsumowaniem spotkania, może być prawdziwe świadectwo jednej z jego uczestniczek, mamy dwójki stypendystów. Wyznała, że podczas nawiedzenia sanktuarium uświadomiła sobie, że bł. Karolina: „że jest patronką dzieci i młodzieży, którzy też są „hejtowani”, atakowani przez rówieśników w szkołach, na ulicach, w Internecie. Tak o tym głośno i sama przeżyłam hejt, który spadł na moje dzieci, dostawali ciosy słowne, fizyczne, wykluczenie, wyśmiewanie można napisać, że dostawali ciosy jak bł. Karolina (chociaż nie ma porównania, bo ona oddała życie). Ale oni też sprzeciwili się byciu ,,na topie,, bo mają zasady i dobre serce, nie chcą, pić, palić itd. Ona jest ich patronką. Kiedy będą się do niej modlić to nie zostaną sami, ona się nimi zaopiekuje i da im siłę, żeby znaleźli osoby, które im pomogą w tak nie równej walce”.
Był to czas umocnienia duchowego, budowania wspólnoty oraz wdzięczności za dobro, jakiego doświadczają stypendyści dzięki działalności Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza.
Foto Dawid Mikos: